Pierwszy w historii Trzebnicy basen zostaje przekazany do użytkowania mieszkańcom Trzebnicy i okolic. Na ówczesnej mapie regionu to miejsce wyjątkowe. Obiekt staje się niewątpliwą atrakcją dla wszystkich, którzy odwiedzają miasto. Także gości z zagranicy.
Basen tętni życiem. We wspomnieniach wielu mieszkańców zapisze się jako miejsce rekreacji i centrum letnich sportów.
Mieszkańcy Gminy Trzebnica wybierają na burmistrza Marka Długozimę. Ze sfery obietnic wyborczych w sferę działań samorządowych przeniesiona zostaje idea budowy nowoczesnego kompleksu basenowego przy ul. Leśnej.
Zły stan techniczny obiektu i pogarszające się warunki higieniczno-sanitarne stają się powodem zamknięcia trzebnickiego basenu, który funkcjonował przez ponad 30 lat.
Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podpisuje umowę z Pracownią Architektoniczną Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek. Jej zadaniem jest opracowanie dokumentacji projektowej dla przyszłego basenu.
O godz. 11:30 w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy odbywa się kolejny przetarg na wykonawcę kompleksu basenowego. Paradoksalnie narastający kryzys gospodarczy decyduje o znacznym obniżeniu cen przez wykonawców i zwiększonym zainteresowaniu oferentów.
Burmistrz Gminy Trzebnica - Marek Długozima podpisuje umowę z prezesem Przedsiębiorstwa Techniczno Budowlanego Nickel Sp. z o.o. - Marianem Nickel na budowę kompleksu basenowego przy ulicy Leśnej.
Na teren kompleksu basenowego wjeżdża sprzęt ciężki. W gruz obracają się stare niecki basenów, trampolina i szatnie.
Gmina Trzebnica składa wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013: Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej w Powiecie Trzebnickiem poprzez budowę kompleksu basenowego przy ul. Leśnej w Trzebnicy. Priorytet nr 6: Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura). Działanie nr 6.2 „Turystyka aktywna”.
Trzebnicka inwestycja została umieszczona w programie rozwoju bazy sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2009 – 2011, w związku z czym będzie dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana 29 stycznia 2010 r.
Z uwagi na niestabilność gruntu trzeba przeprojektować budynek, co wiąże się z chwilowym wstrzymaniem prac. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo przyszłych użytkowników obiektu. Zmienione zostaje posadowienie basenu. Tworzy je ponad 360 wkopanych pali. Taka konstrukcja zagwarantuje trwałość budowy nawet na kolejne 100 lat.
Budowa kompleksu basenowego przy ulicy Leśnej w Trzebnicy nabiera pełnego rozmachu. Na placu budowy pracuje już ponad 100 osób. Mieszkańcy zaczynają z większym zainteresowaniem spoglądać w tę stronę Lasu Bukowego.
Prace na basenie postępują w szybkim tempie. Zakończono stan surowy otwarty. Pozostał do zamontowania dach oraz prace wykończeniowe wewnątrz.
Trwają prace w środku. Z masy betonu wyłaniają się kolejno: basen rekreacyjny, basen sportowy, rwąca rzeka.
Kompleks wygląda imponująco. Prace przy największej trzebnickiej inwestycji dobiegają końca. Trwa napuszczanie i filtracja wody oraz testowanie urządzeń.
Ma miejsce kolejna historyczna chwila. Uchwałą nr VII/54/11 Rada Miejska w Trzebnicy powołuje Spółkę Zarządzającą Trzebnickim Parkiem Wodnym „Zdrój”. Gmina Trzebnica obejmie 100 % udziałów w spółce. Akt notarialny ustanawiający spółkę zostaje podpisany w 8 kwietnia 2011 roku.
Podczas posiedzenia Komisji Konkursowej wyłoniono pierwszego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. Trzebnicki Park Wodny „Zdrój”.
Pojawia się informacja, którą mieszkańcy Trzebnicy i okolic przyjmują z nieukrywaną radością: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima zaprasza do Trzebnickiego Parku Wodnego „Zdrój”. Nowoczesny sportowo-rekreacyjny kompleks składa się z dwóch części: zadaszonej oraz otwartej. W części zadaszonej znajdują się: basen sportowy (312,5 m2), basen rekreacyjny z wieloma atrakcjami wodnymi, dwoma torami do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia. W części otwartej można korzystać z basenu kąpielowego (703,2 m2), zjeżdżalni, brodzika, placu zabaw i boiska do siatkówki plażowej.
Oficjalne otwarcie Trzebnickiego Parku Wodnego „Zdrój”. Spełniają się wieloletnie oczekiwania mieszkańców związane z powstaniem w gminie nowoczesnego obiektu rekreacyjnego. Największa inwestycja w powojennej historii Trzebnicy charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami oraz atrakcyjną lokalizacją, którą zapewnia otoczenie Lasu Bukowego.