Wersja dla słabowidzących
Biuletyn Informacji Publicznej
Logo Facebook

Jak powstawał Aquapark

Kalendarium

Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ

 

 1975 r.

Basen przy ul. Leśnej w Trzebnicy zostaje przekazany do użytkowania mieszkańcom miasta i okolic. Na ówczesnej mapie regionu to miejsce wyjątkowe. Obiekt jest ogromną atrakcją dla wszystkich, którzy odwiedzają Trzebnicę. Także dla gości z zagranicy.

Lata 80. i 90.
Basen tętni życiem. We wspomnieniach wielu mieszkańców zapisze się jako miejsce rekreacji i centrum letnich sportów.

26 listopada 2006 r.
Mieszkańcy Gminy Trzebnica wybierają na burmistrza Marka Długozimę. Ze sfery obietnic wyborczych w sferę działań samorządowych przeniesiona zostaje idea budowy nowoczesnego kompleksu basenowego przy ul. Leśnej. 

Maj 2007 r.
Troska o bezpieczeństwo mieszkańców powoduje, że funkcjonujący od ponad 30 lat basen, ze względu na zły stan techniczny obiektu i pogarszające się warunki higieniczno-sanitarne, zostaje zamknięty.

Listopad 2007 r.
Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podpisuje umowę z Pracownią Architektoniczną Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek. Jej zadaniem jest opracowanie dokumentacji projektowej dla przyszłego basenu.

10 marca 2009 r.
O godz. 11:30 w Urzędzie Gminy Trzebnica odbywa się drugi przetarg na wykonawcę kompleksu basenowego w Trzebnicy. Paradoksalnie, narastający kryzys gospodarczy decyduje o znacznym obniżeniu cen przez wykonawców i zwiększonym zainteresowaniu ze strony oferentów.

6 kwietnia 2009 r.
Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima podpisuje umowę z prezesem Przedsiębiorstwa Techniczno Budowlanego Nickel Sp. z o.o. z Jelonek k/Poznania - Marianem Nickel na budowę kompleksu basenowego przy ulicy Leśnej.

26 kwietnia 2009 r.
Na teren kompleksu basenowego wjeżdża sprzęt ciężki. W gruz obracają się stare niecki basenów, trampolina, szatnie.

29 maja 2009 r.
Gmina Trzebnica składa wniosek o dofinansowanie projektu w ramach regionalnego programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013: Rozwój infrastruktury turystyki aktywnej w Powiecie Trzebnickiem poprzez budowę kompleksu basenowego przy ul. Leśnej w Trzebnicy. Priorytet nr 6: Wykorzystanie i promocja potencjału turystycznego i kulturowego Dolnego Śląska (Turystyka i Kultura). Działanie nr 6.2 „Turystyka aktywna”. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano 2 lutego 2010 r.

Czerwiec 2009 r.
Wolą Sejmiku Województwa Dolnośląskiego trzeb­nicka inwestycja została umieszczona w programie rozwoju bazy sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2009 – 2011, w związku z czym będzie dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Umowę o dofinansowanie projektu podpisano 29 stycznia 2010 r.

Lipiec 2009 r.
Z uwagi na niestabilność gruntu trzeba przeprojektować budy­nek, co wiąże się z chwilowym wstrzymaniem prac. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo przyszłych użytkowników obiektu. Zmienione zostaje posadowienie basenu. Utworzy je ponad 360 wkopanych pali! Taka konstrukcja zagwarantuje trwałość budowy nawet na kolejne 100 lat.

Czerwiec 2010 r.
Budowa kompleksu basenowego przy ulicy Leśnej w Trzebnicy nabiera pełnego rozmachu. Na placu budowy pracuje już ponad 100 osób. Mieszkańcy zaczynają z większym zainteresowaniem spoglądać w tę stronę Lasu Bukowego.

Lipiec 2010 r.
Prace na basenie postępują w szybkim tempie. Zakończono stan surowy otwarty. Pozostał do zamontowania dach oraz prace wykończeniowe wewnątrz.

Październik 2010 r.
Trwają prace w środku. Z masy betonu wyłaniają się kolejno: basen rekreacyjny, basen sportowy, rwąca rzeka.

17 marca 2011 r.
Ma miejsce kolejna historyczna chwila. Uchwałą nr VII/54/11 Rada Miejska w Trzebnicy powołuje Spółkę Zarządzającą Trzebnickim Parkiem Wodnym „Zdrój”. Gmina Trzebnica obejmie 100 % udziałów w spółce. Akt notarialny ustanawiający spółkę zostaje podpisany 8 kwietnia 2011 roku.

Kwiecień 2011 r.
Kompleks wygląda imponująco. Prace przy największej trzebnickiej inwestycji dobiegają końca. Trwa napuszczanie i filtracja wody oraz testowanie urządzeń.

16 maja 2011 r.
Podczas posiedzenia Komisji Konkursowej wyłoniono pierwszego Prezesa Zarządu Spółki z o.o. Trzebnicki Park Wodny „Zdrój”.

Czerwiec 2011 r.
Pojawia się informacja, którą mieszkańcy Trzebnicy i okolic przyjmują z nieukrywaną radością: Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima zaprasza do Trzebnickiego Parku Wodnego „Zdrój”.

1 lipca 2011 r.
Oficjalne otwarcie Trzebnickiego Parku Wodnego „Zdrój”. Spełniają się wieloletnie oczekiwania mieszkańców związane z powstaniem w gminie nowoczesnego obiektu rekreacyjnego. Największa inwestycja w powojennej historii Trzebnicy charakteryzuje się nowatorskimi rozwiązaniami oraz atrakcyjną lokalizacją, którą zapewnia otoczenie Lasu Bukowego.

Sportowo-rekreacyjny kompleks składa się z dwóch części: zadaszonej oraz otwartej. W części zadaszonej znajdują się: basen sportowy (312,5 m2), basen rekreacyjny z wieloma atrakcjami wodnymi, dwoma torami do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia. W części otwartej można korzystać z basenu kąpielowego (703,2 m2), zjeżdżalni, brodzika, placu zabaw i boiska do siatkówki plażowej.

Koszt inwestycji to 35 mln. zł, z czego 11 mln. zł pochodzi z funduszy zewnętrznych (ok. 3 mln. z programu rozwoju bazy sportowej Województwa Dolnośląskiego na lata 2009 – 2011, ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej i ok. 8 mln. z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013, działanie 6.2 – Turystyka Aktywna.).