Wersja dla słabowidzących
Biuletyn Informacji Publicznej
Logo Facebook

Warsztaty Total Immersion

W dniach 28-29.01.2012r. w Trzebnickim Parku Wodnym "Zdrój" odbył się kurs pływania Metodą Total Immersion. Oto relacja jednego z uczestników warsztatów.

" Z pewną obawą podchodziliśmy do tego kursu (piszę w imieniu swoim i mojej koleżanki Basi), gdyż nie bardzo wiedzieliśmy czy nasze "wyjściowe umiejętności" pływania kraulem nie będą zbyt nikłe do nauki specjalnej techniki pływania tym stylem - TOTAL IMMERSION. Już pierwsze ćwiczenia rozwiały nasze wątpliwości. Cała grupa (5 osób) prezentowała podobny poziom pływania. Każdy z nas przepłynął kilkanaście metrów kraulem najlepiej jak potrafił.  Trener stojąc w wodzie każdego filmował zarówno nad jak i pod wodą. Dalej to już nauka pływania kraulem określana mianem "Total Immersion"
- styl poruszania się w wodzie zapoczątkowany i opracowany w szczegółach przez amerykańskiego pływaka i trenera Terry'ego Laughlin'a.
Zaczęliśmy od najprostszych ćwiczeń - ułożenia ciała w wodzie, ułożenia rąk, uczucia swobody, lekkości i unoszenia przez wodę. Dalej poznawaliśmy kolejne ćwiczenia o sympatycznych określeniach jak ułożenie ciała w "słodkim punkcie", aktywna równowaga, pozycja łyżwiarska, wielokrotna zmiana suwakowa itp. Trener TI Marcin Chojnacki wszystkich uważnie obserwował i każdemu z osobna dawał stosowne uwagi. Ciekawym elementem szkolenia była analiza stylu każdego z nas podczas sesji video. Mogliśmy przeanalizować swoje ruchy w wodzie klatka po klatce po okiem trenera.
Drugi dzień kursu to stopniowe zmierzanie poprzez rozliczne ćwiczenia do pływania pełnym stylem. Każdy z nas odczuwał coraz większą przyjemność z pływania nowym stylem.  Oczywiście mamy świadomość, że to tylko namiastka pływania kraulem metodą Total Immersion niemniej jednak zmiana czucia wody i ruchu w niej była zauważalna. Krok pływacki nam się wydłużył, bardziej ekonomiczne ruchy i opływowe ułożenie ciała w wodzie powodowało coraz mniejsze zmęczenia przy pokonywaniu kolejnych długości basenu. Ostatnim elementem kursu było filmowanie jego uczestników podczas pływania pełnym stylem Total Immersion (nad i pod wodą). Analiza porównawcza naszego pływania przed i po szkoleniu była zdumiewająca. Nikt z nas nie spodziewał się takiego postępu zaledwie podczas dwóch dni szkolenia... Mamy teraz podstawę do dalszego doskonalenia techniki naszego pływania. Mamy również nadzieję graniczącą z pewnością, że w niedługim czasie zostanie zorganizowany kolejny kurs Total Immersion. Wierzymy, że Park Wodny Zdrój w Trzebnicy utrzyma współpracę z trenerem TI Marcinem Chojnackim, gdyż to naprawdę doskonały szkoleniowiec. Wielkie podziękowania również dla Organizatorów kursu, a szczególnie Pani Marty i Ani!!! Pamiątką odbytego kursu jest dyplom oraz płyta z nagraniem naszego pływania oraz licznych zdjęć z wody dzięki uprzejmości Pani Marty."

Paweł O.

 


Opublikował:
 

Data publikacji:
 07-02-2012 12:07

Modyfikował:
 

Data modyfikacji:
 08-02-2012 13:33