Relacja z otwarcia
1 lipca 2011 roku przy ul. Leśnej na mieszkańców Gminy Trzebnica i zaproszonych gości czekał niebanalny prezent. Tuż po godz. 11:00 w strugach deszczu, ale w atmosferze entuzjazmu i radości, z budynku Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ, zerwano ogromną, czerwoną kokardę. Prezent rozpakował Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima w asyście Mariana Nickel - prezesa Przedsiębiorstwa Techniczno-Budowlanego „Nickel” – głównego wykonawcy inwestycji.
Kilka ważnych słów
Uroczystość otwarcia Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ rozpoczęła się od przywitania mieszkańców i zaproszonych gości, m.in.: przedstawicieli władz wojewódzkich, prezydentów, burmistrzów i wójtów z województwa dolnośląskiego i województw ościennych, przedstawicieli władz powiatowych, radnych, sołtysów z terenu Gminy Trzebnica, przedstawicieli duchowieństwa z parafii i dekanatu trzebnickiego oraz oleśnickiego, przedstawicieli firmy „Nickel” i firm podwykonawczych, przedstawicieli Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, dyrektorów i prezesów parków wodnych z terenu Dolnego Śląska, przedstawicieli Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej wraz z akcjonariuszami, a także przedstawicieli i dyrektorów gminnych jednostek samorządowych.
W tej części odczytano listy ze słowami gratulacji i z życzeniami dalszych sukcesów, które nadesłali: wojewoda dolnośląski – Aleksander Marek Skorupa oraz kardynał Henryk Gulbinowicz.
Chwilę później miał miejsce moment wmurowania w płytę kamienną tuby, w której znajdowały się: akt erekcyjny podpisany przez burmistrza Gminy Trzebnica Marka Długozimę i prezesa firmy „Nickel” Mariana Nickiel, moneta o wartości 2 zł z wizerunkiem Trzebnicy, biuletyn gminny „Panorama Trzebnicka”, a także pendrive ze zdjęciami dokumentującymi powstanie obiektu.
Jako pierwszy przywitał gości gospodarz - Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima: - Proszę Państwa, widok, który wyłania się z przestrzeni Lasu Bukowego, jest imponujący. Możemy śmiało powiedzieć: odnieśliśmy sukces! Przed nami Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ - nasza największa inwestycja w powojennej historii Trzebnicy. W swoim wystąpieniu podkreślił akcent, który tego dnia był szczególnie ważny. Nowoczesny kompleks został otwarty w dniu, kiedy Polska obejmowała przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Jesteśmy częścią Europy. Trzebnica wyrasta na miarę europejskiego miasta. Ale dziś 1 lipca 2011 roku idziemy krok dalej. To my – Polacy, trzebniczanie prowadzimy Unię Europejską w kierunku nowych wyzwań i koncepcji. Imponująca dynamika zmian, które obserwujemy w naszej gminie, czego przykładem jest ten nowoczesny obiekt rekreacyjny, potwierdzają słuszność tego kierunku – mówił burmistrz. Podkreślił, że udało się stworzyć miejsce, w którym czuć rekreacyjny klimat: - Nie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszego otoczenia. Wokół las, tereny spacerowe przy trzebnickich stawach, w pobliżu amfiteatr. Widzimy, jak zmienia się rekreacyjna mapa naszego regionu. Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ wyrasta na niej na miejsce szczególne, wyjątkowe. Zapraszam Was wszystkich do korzystania z jego uroków. Chwilę później przemówił Marian Nickel - prezes Przedsiębiorstwa Techniczno-Budowlanego „Nickel” – główny wykonawca trzebnickiej inwestycji: - Niech Wam dobrze służy ten obiekt. Jest naprawdę piękny. Warto podkreślić, że podczas realizacji tego projektu odwaga spotkała się w jednym miejscu z urodą i solidnym wykonaniem, czego byliśmy skromnym udziałowcem. Efekt jest zdumiewający.
Czas prezentów
Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ to swego rodzaju prezent, na który mieszkańcy gminy Trzebnica czekali całe lata. Chwila odliczania: 3, 2, 1... Wybuch confetti i prezent został rozpakowany. Ogromną kokardę z budynku Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ symbolicznie zerwał Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima w asyście Mariana Nickel - prezesa Przedsiębiorstwa Techniczno-Budowlanego „Nickel”.
Chwilę później najmłodsi mieszkańcy Trzebnicy – Julka i Tomek z Przedszkola nr 2 im Polskiej Niezapominajki - otrzymali od burmistrza klucze do basenu. – Od tej pory dzieci będą mogły korzystać z wielu atrakcji, które czekają na nich na basenie. To w głównej mierze dla nich budowaliśmy ten obiekt. Mam nadzieję, że będzie im dobrze służył – mówił burmistrz Trzebnicy.
Ważnym punktem tego dnia było poświęcenie obiektu i powierzenie go pod opiekę świętej Jadwidze Śląskiej, która od wieków czuwa nad mieszkańcami miasta i okolic. Proboszcz Sanktuarium Św. Jadwigi w Trzebnicy ks. Proboszcz Jerzy Olszówka SDS odmówił modlitwę i prosząc o błogosławieństwo poświęcił cały kompleks. W tym momencie niebo stało się łaskawsze. Przestało padać!
Kolejny prezent, tym razem w formie wyposażenia dla trzebnickiego basenu, ufundował generalny wykonawca inwestycji – firma Nickel sp. z o.o. część. Burmistrz Marek Długozima odebrał go z rąk prezesa przedsiębiorstwa.
Czas podziękowań
Miły gest - bukiet kwiatów burmistrz Marek Długozima odebrał od młodzieży, która w imieniu wszystkich mieszkańców dziękowała za oddanie do użytku tak wspaniałego obiektu. Specjalne podziękowania i prezent wręczył także Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy Karol Idzik. Wyjątkowym upominkiem był również wiersz trzebnickiej poetki, który odczytała sama autorka Danuta Kamińska. Prezent wręczyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń: Zbigniew Lubicz-Miszewski i Wiesława Kucięba.
Specjalne podziękowania i dyplomy dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ, wręczył burmistrz Marek Długozima. Listę osób otwierali pracownicy Przedsiębiorstwa Techniczno – Budowalnego firmy Nickel Sp.z o.o: Marian Nickel, Michał Nickel, Sebastian Zmyśliński, Rafał Dziug, Grzegorz Wesołowski, Bartłomiej Czochara, Józef Surma. Następnie podziękowania odebrali Inspektorzy Nadzoru Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ: Piotr Skrzypczak, Dariusz Janicki, Tadeusz Szczepaniak; Projektanci z Pracowni Architektonicznej z Ostrowa Wielkopolskiego: Mariusz Szczuraszek i Piotr Dominiczak, a także pracownicy Urzędu Miejskiego: Barbara Krokowska, Zbigniew Zarzeczny, Zbigniew Mroziński, Paweł Jędrzejewski, Daniel Buczak. Doceniono także: Inspektora Nadzoru budowlanego Macieja Rataja, Dariusza Zajączkowskego z Państwowej Straży Pożarnej w Trzebnicy, Radcę Prawnego Andrzej Górala i Sylwestra Nowakowskiego za pasję i zaangażowanie w dokumentowaniu prac związanych z powstaniem parku wodnego.
Część oficjalna zakończyła się zwiedzaniem Gminnego Parku Wodnego TRZEBNICA-ZDRÓJ.
I czas na piknik!
Piknik rodzinny zorganizowany dla trzebniczan i przybyłych gości pełen był atrakcji. Rozpoczął się o godz. 18:00 występem Trzebnickiej Orkiestry Dętej. Następnie w zewnętrznej części basenu odbyły się: pokaz pływania synchronicznego w wykonaniu pływaczek z Trzebnicy i z Bielawy, pokazy freestylu kajakowego oraz występ grupy kaskaderskiej Cichy Stunt Team, a także parada szczudlarzy, którzy rozdawali słodycze ufundowane przez Intermarche. Wieczorem na scenie wystąpiły lokalne zespoły muzyczne: Patrycja Król z zespołem Pancace i grupa No Pesos. Chwilę później pojawiła się gwiazda cygańskiej melodii – Don Wasyl z zespołem Roma. I na koniec wieczoru główna atrakcja: pokaz laserów - Świetlna Podróż - zorganizowany przez firmę Visual Sensation. Po godzinie 22:00 przy kompleksie leśnym nastała ciemność. Moment wyczekiwania. Muzyka. I nagle przestrzeń wypełniła się fantastycznymi wzorami rysowanymi światłem lasera. Ekranem dla nich stała się ściana lasu bukowego. Zachwyt zapanował wśród zgromadzonego tłumu. Ostatni laserowy napis i gromkie brawa: Udanych wakacji i odpoczynku na basenie wszystkim mieszkańcom życzy burmistrz Marek Długozima.